Snowboarding vymysleli americkí surfisti začiatkom šesťdesiatych rokov, keď mali v zime dlhú chvíľu. Skúšali to i skateboardisti, ktorí sa snažili jazdiť na snehu na skateboardoch s odmontovanými kolieskami. Boardy sa síce šmýkali, horšie to bolo s bezpečnosťou. Až v sedemdesiatych rokoch nadobudol snowboarding dnešnú tvár. Napomohol tomu Jake Burton, ktorého nazývame ,,starý otec snowboardingu“, keďže mu nespokojní lyžiari nedovoľovali jazdiť na sedačkových lanovkách, Jake si so snowboardom na chrbte vyšliapal kopce ako Stratton Mountain alebo Vermont v čase, keď už lanovka nepremávala. S každou jazdou mu pribúdali poznatky, ako snowboard zlepšiť, zdokonaliť. Prvé neoficiálne majstrovstvá sveta sa konali v roku 1987 v talianskom Livingu a švajciarskom St. Moritz. V tom istom roku boli založené organizácie NASA (North American Snowboard Association) a SEA (Snowboard European Association). Cieľom týchto organizácií bolo zaistenie súťaží a ďalšieho rozvoja snowboardingu na obidvoch kontinentoch. Zúčastnilo sa ho viac ako 240 závodníkov z 20 zemí. Na zimných olympijských hrách bol prvý krát snowboarding zaradený v roku 1994 v nórskom Lillehameri. Bol predstavený ako ukážkový šport, ktorý vyvolal obrovský záujem a bolo zjavné, že do ďalších ZOH bude zaradený do normálneho programu. V roku 1995 Medzinárodný olympijský výbor uznal snowboarding ako oficiálnu disciplínu pre nastávajúce olympijské hry. Snowboarding je dnes už typický zimný šport, ktorý momentálne priťahuje stále viac a viac mladých ľudí. Tí najviac oceňujú to, že so sebou prináša aj určitý štýl.
Na snowboarde sa stojí bokom, preto jazda silne pripomína surfovanie na vlnách alebo jazdu na skateborde. Skatebording bol predchodcom snowboardingu, snowboarding sa z neho vyvinul, a tak majú mnoho spoločné. Podstatou samotnej jazdy je kĺzanie sa na snehu pomocou dosky, na ktorej stojí jazdec bokom do smeru jazdy, obe nohy sú pripevnené k doske pomocou viazania, ktoré je namontované v ostrom uhle pozdĺž osi dosky. U snowboardingu rozlišujeme rôzne štýly jazdy, rozdelené do niekoľkých skupín, pričom každú je možné ďalej deliť.delia sa na delia na tri základné skupiny - Freestyle, Freeride a Carving snowboarding.

Freestyle snowboarding 
Zahŕňa jazdu v neupravených terénoch, rôzne skoky, otočky, saltá a iné triky, jazdu v snowparkoch, zdolávanie rôznych prekážok a tiež snowboarding v halfpipe (U-rampa.).

Carving snowboarding
Jazda po upravených zjazdovkách výhradne rezanými oblúkmi. Dôraz sa kladie hlavne na maximálny prenos sily na hranu snowboardu. Pri tejto disciplíne sa naopak používajú tvrdé topánky, tvrdé viazanie a zjazdové snowboardy s nose iba vpredu.

Freeride snowboarding 
Je zrejme najpopulárnejším štýlom. Je kombináciou freestylu a carvingu. Predstavuje ako voľnú jazdu po neupravenom teréne, tak aj jazdu po upravených zjazdovkách. Do tejto skupiny zaraďujeme tiež extrémny snowboarding.Je možné využitie všetkých druhov topánok aj viazaní. Freeridové snowboardy sú potom strednou cestou medzi vyhranenými štýlmi.

                                                                                                                                                                                                       Zdroj Internet