Hip-Hop je štýl populárnej hudby. Je tvorený zo štyroch hlavných elementov: Rap (tiež známy ako MC-ing) Dj-ing, ale tiež breakdance a graffiti. Toto sú 4 hlavné súčasti Hip-Hopu a kultúry pohybu, ktoré začali na počiatku 70. rokov v New Yorku afroameričania a latinoameričania. Termín rap je často braný ako synonymum ku slovu Hip-Hop, ale to vôbec nieje to isté. Najviac typické pre Hip-Hop je, že sa skladá z jedného alebo viacej rapperov, ktorí rapujú svoje skutočné spovede. Tieto beaty sú v intenzívnej, rytmickej a lyrickej forme, ktoré dopĺňajú rýmy. Spoločne s rappermi a Dj-om, alebo živou hudbou hrá tiež beat. Beat je často prevzatý z inej piesne, obvykle z Rocku, Funku alebo Soulu, ale dosť často je aj nasamplovaný. Hip-Hop sa zrodil v New Yorku, keď Djs začali z funkových a diskotékových pesničiek preberať bicie. Úloha MC vznikla po spojení DJa a hudby, kde MC začali hovoriť do beatov. Najskôr iba nabádali k tomu, aby ostatní ľudia tancovali a tiež vkladali do hudby vtipné anekdoty. Nakoniec sa táto ich činnosť stala viac štylizovaná a začala byť známa ako rapovanie.

V roku 1970 sa Hip-Hop stal oficiálnym hudobným štýlom a takmer okamžite sa stal hlavným hudobným prúdom Ameriky. V tú dobu tiež začalo jeho šírenie po celom svete. V 90-tých rokoch sa jedna forma Hip-Hopu začala nazývať Gangsta Rap a stala sa hlavnou časťou americkej hudby. Proti Gangsta rapu sa viedli rôzne polemiky a niektorími ľuďmi bol dokonca zatracovaný, pretože jeho texty boli chápané ako propagujúce násilie, drogy a odpor k ženám. Ničmenej po roku 2000 bol už Hip-Hop rozšírený po celom svete a obsadzoval všetky prvé miesta vo všetkých chártoch.

Prvý Hip-Hopový záznam je obecne uznávaný pre člena skupiny Fetback Band King Tima III z roku 1979, nasledovaný rapermi zo Sugarhill Gangu.
Korene Hip-Hopu sú v západoafrickej a afroamerickej hudbe. Len tak pre zaujímavosť, napr. The Griots of West Africa je skupina neustále cestujúcich spevákov a básnikov, ktorých hudobný štýl dosť pripomína Hip-Hop. Pri odhalovaní koreňov Hip-Hopu (rapu) sa tiež musím zmieniť o The Last Poets a Jalal Mansur Nuriddinovi, ktorí svojím jazzom a básnickým prejavom komentovali udalosti kultúry 60-tých rokov.

Pravý Hip-Hop vznikol v 70-tých rokoch, keď sa stali oblúbené tzv. block parties (neformálna kde sa stretnú susedia a priatelia a spolu sa bavia, počúvajú hudbu a tancujú) po celom New Yorku, ale najviac v Bronxe. Párty boli často doprevádzané hudbou, najčastejšie funkom a soulom. Prvý Djs na block parties začali preberať bicie z rôzných pesničiek a vkladať ich do svojích beatov, tým začalo byť ich predstavenie oveľa zaujímavejšie, zábavnejšie a dalo sa na ich beaty lepšie tancovať. Táto technika hrania sa neskôr stala bežnou pre Jamajku a do New Yorku ju začali prinášať práve títo prisťahovalci z Jamajky. Obzvlášť sa o to potom postaral krsný otec Hip-Hopu Dj Kool Herc. Hudobný štýl DUB naopak vznikol na Jamajke tak, že americký námorníci počúvali R&B, ktoré mohli počuť jamajčania aj z ich rádií. Dj Kool Herc bol na začiatku 70-tých rokov jeden z najpopulárnejších Djs v New Yorku. Rýchlo prešiel z používania reggae nahrávok na funk, rock. Pretože vybraté bicie z nejakej pesničky boli moc krátke, začal Herc ale aj ďalší Djs používať pre ich predĺženie audio mixer a dva rekordéry. Z mixovacej a scratchovacej techniky sa nakoniec vyvinuli breaky (rovnaká technika neskôr prispela k popularizácii remixov). Rovnako ako v DUBe, umelci hovorili kým hrala hudba a boli nazývaní MCs. Herc sa sústredil v prvom rade na DJing a začal spolupracovať s dvoma MCs. Coke La Rock a Clark Kent. Tím vznikla prvá MC crew Kool Herc & Herculoids. Pôvodne títo prvý rapperi v piesňach predstavovali seba a iních priateľov v publiku (známe hulákanie do Hip-Hopových nahrávok).

Títo umelci hrali vätčšinou niekoľko hodín a improvizáciu neustále striedal základný štvordobý beat s jednoduchými peveckými vstupmi, kt. MCs posielali svoje myšlienky (napr. One, two, three...yall, to the beat, yall). Keď sa neskôr MCs vypracovali k lepším výkonom, začali do hudby zaraďovať krátke rýmy, často so sexuálnim námetom alebo tematikou týkajúcou sa jeho stolice :o). To všetko, aby sa publikum bavilo a strhol tím na seba pozornosť. Rapperi začlenili do hudby podobne rytmické texty ako afroamerická kúltúra. Keď sa Kool Herc & The Herculoids dočkali v New Yorku prvej významnejšej slávy, pomohli potom vela ďalším MC, aby sa tiež preslávili. Často totiž prebiehali spolupráce medzi bývalími členmi gangov, ako s Afrika Bambaataa-ovým Universal Zulu Nation (teraz je to velká medzinárodná organizácia).

Na začiatku 70-tých rokov sa tiež zrodil breakdance. Vznikol behom block parties a ako b-boys, tak aj b-girls pred publikom tancovali svoje úžastné kreácie. Tento štýl bol prvý raz zdokumentovaný v Beat Street, aby sa s ním zoznámil celý svet.

                                                                                                                                                                                                    zdroj Internet