Jazda na horskom bicykli je šport, ktorý sa skladá z jazdy kolesá off-road, často po nerovnom teréne, pomocou špeciálnych  upravených horských bicyklov. Tento individuálny šport vyžaduje vytrvalosť, základnú silu a rovnováhu, zručnosti kolesám a  manipuláciou, a sebestačnosťou. Avšak USA nebolo jediným kto začal vyrábať horské bicykle .Ale v rokoch 1970-1980, spoločnosti začala vyrábať horské bicykle pomocou high-tech ľahkých materiálov. Specialized v tom čase predstavil prvý vyrobený  horský bicykel na svete a to Stumpjumper, v roku 1981. Počas roku  1990-2000 sa jazda na horskom bicykli sa dostala  z málo známeho športu do hlavného prúdu ako to poznáme doteraz.XC typ horské bicykle všeobecne vyžadujú iný rozsah zručností a vyššiu úroveň telesnej zdatnosti než iné druhy horských bicykloch. Jazda na horskom bicykli môže byť vykonaná takmer kdekoľvek na štrkovej ceste, lesoch, dirtoch ale väčšina horských bicykloch môžu jazdiť off-road trate alebo Singletrack (sú to úzke trate, ktoré vedú cez lesy a hory).  Pokročilí jazdci môžu pokračovať na strmé a technické zjazdy  v prípade FreeRidu, DownHillu, a Dirt Jumpu,.Sú to  letecké manévre cez  špeciálne konštruované skoky a rampy. Jazda na horskom bicykli môže byť všeobecne rozdelená  do niekoľkých kategórií: cross country (XC), DownHill (DH), FreeRide (FR), SlopeStyle (SS), Dirt Jumping (DJ).

Cross-Country (XC) všeobecne znamená point-to-point, alebo vrátane stúpania a klesania na rôznych terénoch. Typický XC bike váži okolo 9-13 kilogramov (20 až 30 libier), a má 0-125 mm (0-5 palca) na predné a niekedy zadné.

Downhill (DH) je v najvšeobecnejšom slova zmysle, na trate  horské bicykle z kopca. Jazdec sa zvyčajne pohybuje do tej miery klesania  ako je napríklad: vlek  alebo automobil. K zjazdovým horským bicyklom nepatrí žiadne vážne stúpanie. Downhill má špecifické kolesá  ktoré sú všeobecne vybavené predným  a zadným ráfikom (26)  a veľké kotúčové brzdy (203mm), a používa  ťažší  rám ako ostatné horské  bicykle. Vzhľadom na ich veľmi strmom teréne (často vyhľadávajú  v lete lyžiarske strediská kde sú vybudované trate ).Zjazdové trate sú jediné  a  najviac extrémne, nebezpečné  miesta  pre horské bicykle. Patria  medzi ne veľké skoky (až do do  12 m ), a klopenky ktoré sú všeobecne drsné  a strmé zhora nadol. Vyberať  tieto skoky a klopenky  v  závodnej rýchlosti, musí každý pretekár mať jedinečnú kombináciu celkovej telesnej sily, zdatnosti, a duševné kontrolu. Minimálna ochrana tela v  zjazde sú: chrániče kolien, helma s okuliarmi, aj keď jazdci a pretekári bežne si dávajú  na celé telo obleky a to (takzvanú korytnačku), aby si ochránili chrbát. Zjazdové rámy majú dĺžku  170-250mm (7 až 10 palcov), o chod bicykla sa stará vidlica  s výškou 200mm (dvoj-korunové) a tlmič.

FreeRide (FR) ako už názov napovedá, je "robiť voľnú" disciplínu, ktorá zahŕňa všetko od kopca až po skoky, jazdné  štýly sú  (zvýšené trate  z prepojovacích skokov a zjazdov ), a všeobecne na trati  sa predvádzajú  kaskadérske kúsky ktoré vyžadujú viac zručnosti a agresívnejšie  techniky ako XC. Freeride bicykle sú všeobecne ťažšie a lepšie než ich XC bicykle .Je na jazdcovi  stavať svoj bicykel a prikláňať viac k prednostnej  úrovni  agresivity.

Four-cross/Dual Slalom (4X) je šport, v ktorom jazdci súťažia  buď oddelene, ako je v Dual slalome, alebo na krátke slalomové trate, tak ako v 4X. Profesionáli  majú gravitáciu na  horskom bicykli  tendenciu sústrediť sa buď na zjazdové horské cyklistiky alebo 4X/dual slalom, pretože sú veľmi odlišné. Avšak, niektorí jazdci, ako napríklad Cedric Gracia, ešte robí  4X a DH, aj keď to je stále vzácne, ako 4X ktorý trvá na svojej vlastnej identity.

"Slopestyle" typu na bicykli je čoraz populárnejší žáner, ktorý kombinuje, stunt-ridden a  freeride s BMX štýlu trikov. Slopestyle sú zvyčajne postavené na už zavedených  parkov na horských bicykloch ktorým patria  skoky, veľké klopky  a ďalšie drevené prekážky. "Typický" freeride bike je teda ťažko definovať, ale 13-18kg  a dĺžka  je  150-250.

Dirt Jumping (DJ) je jedným z názvov v  uvedených do praxe na bicykli  a to na  hromady hliny alebo pôdy. Myšlienka je, že po jazde cez "vzlete" jazdec bude vo vzduchu, a jeho cieľom je pristáť na "pristávacej ploche". Dirt jumping môže byť vykonaný   takmer  všade ale kolesá sú všeobecne menšie a viac sa dá  ovládať  napr:  Backflip sa dá  ľahšie  dokončiť.. Bicykle sú zvyčajne postavené z materiálov odolných, ako je oceľ ktorý zvládne  opakované ťažké dôsledky nehôd a pádov.

Zdroj Internet