Skateboarding je umenie jazdenia a akrobacie na skateboarde. Človek, ktorý používa skateboard je prezývaný skateboarder, alebo skater. Skateri dominujú dva triky a to ollie a grind. Väčšina bordov je široká od 18-20cm a dĺžka od 76-81cm.Kolieska sú dosť tvrdé čo spôsobuje väčšiu a menšiu rýchlosť tak, že doska je ľahko ovládateľná. Kolieska sú v priemere od 50-58mm. Ako sa skateboarding vyvíjal a nakoniec sa vyvinul vlastný štýl a dokonca ovplyvnil aj svojho predchodcu surfing .

Najčastejšie spomínaní skateri ktorý spopularizovali tento šport boli : Z-Boys a Bones Brigade avšak patril medzi nimi aj Tony Hawk, ktorý v roku 1970 vyprodukoval jeden s najlepších skateboardových videí, ktoré kedy boli natočené . Ako prvý začali jazdiť v prázdnych bazénoch. Skateri začali vymýšľať nové  zložité triky.  Z-Boys bol jeden s prvých ,ktorý začali jazdiť po stenách vonkajších plaveckých bazénov, ktoré zostali opustené a prázdne pre nedostatok vody v roku 1976. Skateboarding sa stal rýchlejším a nebezpečnejším. Základné triky sú : Ollie, Frontside ollie, Backside ollie, Kickflip, Manuál. Skateboarding sa niekedy v médiách prezentuje ako extrémny šport, forma umenia, koníček, alebo spôsob premiestňovania.

Technika skateboardingu sa formovala a bola ovplyvňovaná počas dlhšieho obdobia viacerými osobnosťami. Roku 2002 organizácia pre športový prieskum American Sports Data zistila, že na celom svete je 12,5 milióna skateboardistov. 80% z nich bolo vo vekovej kategórii pod 18 rokov a 74% z nich boli mužského pohlavia. Skateboarding je relatívne moderným športom, ktorý vznikol zo snahy o „surfovanie po chodníku“ v Kalifornii v 50. rokoch. Kľúčový trik skateboardistov nazvaný „ollie“ vznikol až koncov 70. rokov 20. Storočia .Svetový rekord v ollie drží Danny Wainwright ,ktorý olliečkom prekonal výšku 113cm.

                                                                                                                                                                                                 Zdroj Internet