Pár slov úvodom, čo to je. Snakeboard je vec svojim vzhľadom vzdialene pripomínajúca skateboard, v skutočnosti však úplne odlišná, lebo na to, aby ste sa pohli, musíte pohybom svojich nôh opisovať sínusoidu. Je to umožnené dvomi samostatnými plochami, na ktorých stojíte a na ktorých sú zo spodu uchytené osky s kolieskami. Sú medzi sebou spojené pevným ramenom, ktoré má na miestach spojov s plochami ložiská (rameno teda umožňuje vodorovné otáčanie plôch). A aby to nebolo také jednotvárne, sú na plateoch (t.j. plochy, na ktorých stojíte) viazania na nohy, umožnujúce robiť širokú škálu rozmanitých trikov (prakticky všetko, čo sa dá robiť v zime na snowboarde plus ešte niečo navrch).

Snakeboard bol vynájdený v roku 1987 v Kapskom meste (južná Afrika) Jamesom Fischerom a MacLoedom Smithom. Cestou do školy,  hľadali strmý kopec, ktorý by si mohli dať. No na skate nebolo možne, v správny čas sa postaviť a točiť v ostrých zákrutách. Preto obaja vzali svoje skateboardíky a šmyk ich na dve polovice, stredom ho prepojili tyčkou a prvý snakeboard bol na svete.

Keď chceli chalani skúšať aj nejaké triky zistili, že bez viazania sa to nedá a tak si pridali viazko zo špagátu, toto sa im neosvedčilo a tak vyskúšali použiť viazko z windsurfových dosiek.

Prvý „snakeboard“ nazvali Cobra Cruiser, Viper Striker, Junior Racer, Pro and Comp. Tieto snaky mali stredové tičky (crossbars) a dosky z plastu zvaného Zytel ST801. V roku 1994, po 5 rokoch ako snake vynašli, sa udiali prvé majstrovstvá sveta, ktoré sa konali v Guerneys. Jay Beatty bol korunovaný ako prvý snakeboardový majster sveta. Potom v roku 1998 prišiel Splug. Absolutne najlepší board do tých čias, pretože na ňom eliminovali nárazy a spravili ho stabilnejším. Lenže bol vyrobený v limitovanej sérií (len 25 dosiek poslali do USA). No v septembri 1998 James Fisher predal Snakeboard International aj s patentom na výrobu snaku MV Športu, anglickej hračkárskej firme, ktorá však skrachovala výroba snakeboardov sa dostala do zasľúbenej krajiny, teda USA –SnakeboardUSA.

zdroj: OZ Wildspirit