Powerkiting je druh športovej aktivity, pri ktorej sa používa ťažný drak k pohybu človeka po zemi, snehu či vode, alebo k jeho dvíhaniu do vzduchu. Drak je podobný menšiemu padáku, alebo krídlu pre paragliding. Obvikle sa drak používa k poháňaniu jazdca na moutainboarde, kiteboarde, snowboarde, alebo buggyne, le používa sa tiež na korčule, lyže, morský kajak a podobne. Ťažný drak neslúži iba k získaniu rýchlosti, pokročilí jazdci dokážu pomocou tažného draka vyskočiť i niekoľko metrov do vzduchu. I preto sú všetky varianty powerkitingu považované za extrémny a potenciálne nebezpečný šport.

Rôzne varianty powerkitingu sa vyvíjali nezávisle od seba, ale skutočný rozmach tohto športu nastal na prelome tísícročí, kedy sa začal masovo šíriť kitesurfing. Ešte v roku 1998 nebolo na celom svete viac ako 30 jazdcov, teraz sú ich počty do stotisícou. S rozšírením kitesurfingu narástol záujem a všeobecné povedomie o powerkitingu a to viedlo k masovému rozšíreniu ďalších príbuzných športov, napríklad snowkitingu.

Základom výbavy je drak, ďalej tzv. de-power bar, čo je istiaci systém laniek a bŕzd, ktoré sa upínajú na špeciálnu tyč (bar, hrazda), z ktorej potom vedie jedna karabína pripútaná k trapézu. Pri použití menších drakov sa často trapéz nepoužíva, pretože malého draka je možné udržať iba v rukách a ešte na viac trapéz pripútaný k telu začiatočníka znamená veľké riziko. Pri ovládaní bez trapézov sa väčšinou namiesto barou používajú madlá.

Technológie barov sa neustále vyvíjajú. Design drakov nám teraz umožňuje dosahovanie omnoho vyšších rýchlostí pri lepšej pohyblivosti a ovládateľnosti, a tým i bezpečnosti.

Existujú dva základné systémy konštrukcie drakov.

Komorový – drak je konštrukciou veľmi podobný krídlu pre paragliding, používa sa obvykle pre pozemné varianty powerkitingu, pretože po páde do vody nie je možné draka znovu odštartovať.

Nafukovací – drak má pevnú nafukovaciu konštrukciu, ktorá dovoľuje štart z vody. V porovnaní s komorovým drakom je cenovo zrovnateľný, rýchlejší vo vzduchu, ale pri rovnakej ploche menej efektívny.

                                                                                                                                                                                          zdroj Internet